Přeskočit na obsah

FIFA 19: Skvělý fotbal, ale proč stále stejné chyby?

Každý rok je FIFA lepší, o tom není sporu. No, možná až na pár výjimek, které teď nemá smysl rozebírat. I „devatenáctka“ je zase hezčí, lepší a dokonalejší. Ale proč, pro Boha, stále opakuje stejné chyby? Jasně, konkurence se také moc nenadře, takže proč se snažit více, než je nutné?

Nestěžujeme si, to určitě ne. FIFA 19 je pravděpodobně nejlepší fotbal, který jsme kdy hráli. Oproti loňskému roku je tam řada vylepšení. Přitom zdaleka nejsou jen kosmetické, ale pro hru zásadní. Nicméně stále zůstává pachuť v ústech, protože všichni dobře víme, že k opravdové dokonalosti chybí dost málo a možná nebýt laxnosti vývojářů a tak trochu kvůli konkurenci i usnutí na vavřínech, mohli jsme jen zírat s otevřenými ústy a šeptat, že FIFA 19 je z jiné galaxie.

Zatímco režim kariéry je téměř nezměněný, další inovace jsou patrné na „první dobrou“. FIFA 19 má Ligu mistrů, na kterou získala licenci. Nejradikálnější změnou je FIFA Ultimate Team. Pryč je formát turnajů i sezón, jiná je i kvalifikace do oblíbené Weekend League. Naopak se dočkáme maše s „rivali“, kdy máte proti sobě stále lepší a lepší tým. Samozřejmě jen v případě, když porazíte ten předešlý. Získáváte body a jednou za týden se dočkáte souhrnu, kdy se dozvíte výši odměny. Cílem je prokousávat se stále do vyšší a vyšší divize, což může být běh na hodně dlouhou trať.

Další změnou jsou samotní hráči. Jejich výkonost není stejná, dokonce ani podobná. Je totiž naprosto rozdílná. Oproti minulým dílům FIFy je to dost jiné, ale lepší. Takže když se s Plzní postavíte proti Manchesteru City, dostanete pravděpodobně pořádnou „čočku“. Zkrátka realita je realita. Bohužel ale chybí zápasy s týmy na podobné výkonostní úrovni hráčských kartiček. Takže proč dělat něco jiného, než si sestavovat tým z co nejlepších hráčů? Škoda toho.

Máte-li rádi strategii, vyřádíte se. Právě tento počin je totiž ve hře moc důležitý, což také dříve nebylo zvykem a stratégové tak tíhli spíše k PES. Můžete si tak nastavit další až čtyři strategická schémata a v průběhu zápasu je měnit. Znamená to, že vaše sestava může být najednou úplně jiná, resp. rozestavení. Záleží jen na vás, jak budete chtít, aby „revoluce“ na hřišti v daný moment probíhala. Samozřejmě nastavit si maličkosti, jako defenzivní styl, pressing, dlouhé míče apod. je samozřejmostí.

Změnou prochází i ovládání. A to po dlouhé, dlouhé době. Jestli jsme si v předešlé FIFě mysleli, že je ovládání tragicky těžké, tak tady zřejmě ani nekopnete do balónu. Takže nováčci bez návyků z minulosti mohou slavit, určitě budou mít náskok. A když říkáme, že ovládání je složité, tak to myslíme doslova. Míč musíte přesně trefit, jinak si říkáte o výlet mezi diváky nebo cestu k rohovému praporku. A mimochodem, jestli jste trošku na nervičky a zvyklí mačkat tlačítko střely jako zběsilí, na vstřelenou branku rovnou zapomeňte. Také brankáři prošli inovacemi, mnohem lépe reagují, dokonce i na dorážky. Hloupé je, že si často nechají míč odkutálet za lajnu a přitom by ho pětkrát chytili do rukou. Není to však zdaleka jediná chyba, kterou se FIFA 19 prezentuje. Ale nechme chybky spát, není jich rozhodně tolik, aby vám to vzalo chuť do hry.

Hodnocení: Je to nejlepší FIFA, která kdy spatřila světlo světa. Chyby, která má, si přinesla z „18“ či dílů ještě předtím. A to je velké mínus, jakoby na to vývojáři prostě kašlali. Určitě si užijete parádní fotbal, je to skvělý zážitek. Ovšem pachuť zůstává. Dáváme 8 bodů z 10.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.